Железничка Станица (Зајас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ова е статија за археолошки локалитет. За железничката станица видете тука
Железничка Станица
археолошко наоѓалиште
Железничка Станица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Железничка Станица
Железничка Станица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°36′25″N 20°56′17″E / 41.60694° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.60694; 20.93806Координати: 41°36′25″N 20°56′17″E / 41.60694° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.60694; 20.93806
Основни податоци
Име Железничка Станица
Место Зајас
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Железничка Станица е археолошки локалитет во Кичевското село Зајас. Локалитетот претставува некропола од доцноантичкото време. Во 1969 година, при градењето на пругата Скопје-Кичево, во близината на денешната железничка станица случајно бил откопан гроб ѕидан од тули, од средината на IV век. Меѓу гробните прилози се најдени и две големи амфори од стакло. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069