Печарица (Премка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Печарица
археолошко наоѓалиште
Печарица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Печарица
Печарица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′6″N 21°2′4″E / 41.55167° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.55167; 21.03444Координати: 41°33′6″N 21°2′4″E / 41.55167° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.55167; 21.03444
Основни податоци
Име Печарица
Место Премка
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Печарица е археолошки локалитет во Кичевското село Премка. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2,5 km источно од селото, во приватна нива, каде сопственикот на истата со земјоделските работи во повеќе наврати откривал темели од објекти ѕидани од кршен камен и варов малтер. Денес овде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен камен. Според исказите на сопственикот, биле најдени алатки од железо што не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069