Голо Бртце (Козица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Голо Бртце
Голо Бртце is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голо Бртце
Голо Бртце
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′10″N 20°55′59″E / 41.41944° СГШ; 20.93306° ИГД / 41.41944; 20.93306Координати: 41°25′10″N 20°55′59″E / 41.41944° СГШ; 20.93306° ИГД / 41.41944; 20.93306
Основни податоци
Име Голо Бртце
Место Козица
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голо Бртце е археолошки локалитет во Општина Другово село Козица. Локалитетот претставува населба од хеленистичко и доцноантичко време. Се наоѓа во атарот на селото, на висок издолжен рид што стрмно се спушта кон Беличка Река и современиот пат Кичево-Битола, каде на зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови, а биле најдени и бронзени монети. Исто така има многу остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069