Рајцажет (Бериково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајцажет
археолошко наоѓалиште
Рајцажет is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рајцажет
Рајцажет
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′30″N 21°0′39″E / 41.64167° СГШ; 21.01083° ИГД / 41.64167; 21.01083Координати: 41°38′30″N 21°0′39″E / 41.64167° СГШ; 21.01083° ИГД / 41.64167; 21.01083
Основни податоци
Име Рајцажет
Место Бериково
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рајцажет е археолошки локалитет во Кичевското село Бериково. Локалитетот претставува рудник од доцниот среден век. Се наоѓа на 2 km северно од селото, на висок рид што има неколку преслапи. Непосредно под врвот теренот е прекопуван и се гледаат траги од рударски копови. Овде во поново време се изведувани геолошки истражувања.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069