Трноец (Премка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трноец
археолошко наоѓалиште
Трноец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трноец
Трноец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′6″N 21°2′4″E / 41.55167° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.55167; 21.03444Координати: 41°33′6″N 21°2′4″E / 41.55167° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.55167; 21.03444
Основни податоци
Име Трноец
Место Премка
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трноец е археолошки локалитет во Кичевското село Премка. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа југоисточно од селото, зад високиот рид, во приватна нив, каде се наоѓаат грамади од градежен материјал, а според исказите, сопственикот раскопал повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069