Црква (Србица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°35′17″N 21°1′51″E / 41.58806° СГШ; 21.03083° ИГД / 41.58806; 21.03083Координати: 41°35′17″N 21°1′51″E / 41.58806° СГШ; 21.03083° ИГД / 41.58806; 21.03083
Основни податоци
Место Србица
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во кичевското село Србица. Претставува утврдена црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на јужниот крај на селото, во профилот на долот кој засекува зарамнета површина, каде се гледаат камени конструкции од гробови. Според верувањето на мештаните, на ова место се наоѓале темелите на манастирската црква посветена на „Св. Меркуриј“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069