Баројца (Србјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Баројца
археолошко наоѓалиште
Баројца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Баројца
Баројца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′8″N 20°56′58″E / 41.48556° СГШ; 20.94944° ИГД / 41.48556; 20.94944Координати: 41°29′8″N 20°56′58″E / 41.48556° СГШ; 20.94944° ИГД / 41.48556; 20.94944
Основни податоци
Име Баројца
Место Србјани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Баројца е археолошки локалитет во Кичевското село Србјани. Локалитетот претставува доцноантичка населба и некропола. Се наоѓа на околу 2 km југоисточно од селото, од десната страна на патот за селата Карбуница и Србјани, во просторот на воените магацини и една приватна нива. При изградбата на магацините биле откриени и уништени повеќе гробови градени од камени плочи во кои имало керамички садови. На површината се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069