Сретсело (Туин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сретсело
археолошко наоѓалиште
Сретсело is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сретсело
Сретсело
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°37′9″N 21°2′43″E / 41.61917° СГШ; 21.04528° ИГД / 41.61917; 21.04528Координати: 41°37′9″N 21°2′43″E / 41.61917° СГШ; 21.04528° ИГД / 41.61917; 21.04528
Основни податоци
Име Сретсело
Место Туин
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сретсело е археолошки локалитет во Кичевското село Туин. Локалитетот претставува црква и некропола од доцниот среден век. Се наоѓа во непосредната близина на селското училиште „Даме Груев“, од источната страна на Туинска Река, каде се забележуваат остатоци од темели на црква со базиликален облик, со димензии од 15 х 8 m. Западно и јужно од неа има гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069