Светораче (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светораче
археолошко наоѓалиште
Светораче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Светораче
Светораче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′38″N 21°4′12″E / 41.52722° СГШ; 21.07000° ИГД / 41.52722; 21.07000Координати: 41°31′38″N 21°4′12″E / 41.52722° СГШ; 21.07000° ИГД / 41.52722; 21.07000
Основни податоци
Име Светораче
Место Светораче
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Светораче е археолошки локалитет во Кичевското село Светораче. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на една мала височинка што се наоѓа во селото, во непосредната близина на резервоарот за вода, каде мештаните откопале повеќе гробови градени од камени плочи во кои, покрај скелетите, имало и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069