Во Селото (Тајмиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′7″N 20°54′51″E / 41.63528° СГШ; 20.91417° ИГД / 41.63528; 20.91417Координати: 41°38′7″N 20°54′51″E / 41.63528° СГШ; 20.91417° ИГД / 41.63528; 20.91417
Основни податоци
Име Во Селото
Место Тајмиште
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селото е археолошки локалитет во Кичевското село Тајмиште. Локалитетот претставува рудник од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069