Кнежински Манастир (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е статија за археолошко наоѓалиште. За манастирот со исто име видете Кнежински Манастир
Кнежински Манастир
археолошко наоѓалиште
Кнежински Манастир is located in Македонија
Кнежински Манастир
Местоположба на Кнежински Манастир во Македонија
Местоположба 41°31′18″N 20°54′57″E / 41.52167° СГШ; 20.91583° ИГД / 41.52167; 20.91583Координати: 41°31′18″N 20°54′57″E / 41.52167° СГШ; 20.91583° ИГД / 41.52167; 20.91583
Основни податоци
Место Кнежино
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кнежински Манастирархеолошко наоѓалиште во кичевското село Кнежино. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 1,5 км југозападно од селото, во самиот комплекс на Кнежинскиот Манастир. Според историските записи, старата црква активно функционирала во времето на кралот Милутин. Пронајдени се и голем број на горбови[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Галерија[уреди | уреди извор]