Ѓурѓејца (Кладник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓурѓејца
археолошко наоѓалиште
Ѓурѓејца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѓурѓејца
Ѓурѓејца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′26″N 20°58′19″E / 41.44056° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.44056; 20.97194Координати: 41°26′26″N 20°58′19″E / 41.44056° СГШ; 20.97194° ИГД / 41.44056; 20.97194
Основни податоци
Име Ѓурѓејца
Место Кладник
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓурѓејца е археолошки локалитет во Кичевското село Кладник. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 km североисточно од селото, на блага падина што се спушта кон југ, каде на простор од 50 x 100 m по површината се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. На северниот крај на теренот се откриени гробови градени од камени плочи. На локалитетот е подигнато споменобележје на борците од овој крај паднати во Илинденското востание.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069