Рамниште (Орланци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамниште
археолошко наоѓалиште
Рамниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рамниште
Рамниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′12″N 21°2′21″E / 41.50333° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.50333; 21.03917Координати: 41°30′12″N 21°2′21″E / 41.50333° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.50333; 21.03917
Основни податоци
Име Рамниште
Место Орланци (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рамниште е археолошки локалитет во Кичевското село Орланци. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 2,5 km северозападно од селото, на терен обраснат со шума, каде се гледаат грамади од градежен материјал. Според кажувањето на мештаните, на ова место било старото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069