Градиште (Вранештица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500° СГШ; 21.02639° ИГД / 41.44500; 21.02639Координати: 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500° СГШ; 21.02639° ИГД / 41.44500; 21.02639
Основни податоци
Место Вранештица
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Вранештица. Претставува средовековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 1,5 км југоисточно од селото, покрај мала рекичка. Во приватна нива со орањето бил најден питос што и денес се чува кај сопственикот. На површината се среќаваат грамади од кршен камен, покривни ќерамиди, како и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069