Селиште (Кленоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′39″N 20°48′30″E / 41.47750° СГШ; 20.80833° ИГД / 41.47750; 20.80833Координати: 41°28′39″N 20°48′30″E / 41.47750° СГШ; 20.80833° ИГД / 41.47750; 20.80833
Основни податоци
Име Селиште
Место Кленоец
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во Кичевското село Кленоец. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 500 метри источно од селото, на мала височинка со стрмни падини, каде е изградена црква посветена на Св. Богородица. Црквата е подигната врз темели од стара црква околу која имало гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069