Миќо Костенче (Осој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Миќо Костенче
археолошко наоѓалиште
Миќо Костенче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Миќо Костенче
Миќо Костенче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139Координати: 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139
Основни податоци
Име Миќо Костенче
Место Осој (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Миќо Костенче е археолошки локалитет во Кичевското село Осој. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на источната страна на селото, во непосредната близина на некогашниот задружен дом, каде од левата страна на патот се гледаат гробни конструкции градени од камени плочи, со ориентација исток-запад. Оваа месност мештаните ја нарекуваат уште и Римски Гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069