Горно Село (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Село
археолошко наоѓалиште
Горно Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно Село
Горно Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′11″N 20°56′57″E / 41.40306° СГШ; 20.94917° ИГД / 41.40306; 20.94917Координати: 41°24′11″N 20°56′57″E / 41.40306° СГШ; 20.94917° ИГД / 41.40306; 20.94917
Основни податоци
Име Горно Село
Место Белица (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Селоархеолошко наоѓалиште во кичевското село Белица. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 800 м југоисточно од селото, во приватни ниви, распослани на мала височинка што потсетува на могила, каде има грамади од камења насобрани при расчистувањето на нивите. Југоисточно од оваа месност се наоѓа слична могила на која се гледаат вкопани камења. На повеќе места на локалитетот има дупки копани од диви копачи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069