Џума Џамија (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000Координати: 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000
Основни податоци
Место Кичево
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Џума Џамија или Султан Бајазит Џамија — археолошко наоѓалиште во Кичево. Претставува објект од средниот век. При изведувањето на земјените работи за изградба на шадрванот, во дворот на џамијата „Султан Бајазит“ (наречена „Џума џамија“) биле откриени фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал, што наведува на претпоставка дека во неговата непосредна близина се наоѓал средновековен објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069