Корита (Кладник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корита
археолошко наоѓалиште
Корита is located in Македонија
Корита
Местоположба на Корита во Македонија
Местоположба 41°26′26″N 20°58′19″E / 41.44056° N; 20.97194° E / 41.44056; 20.97194Координати: 41°26′26″N 20°58′19″E / 41.44056° N; 20.97194° E / 41.44056; 20.97194
Основни податоци
Име Корита
Место Кладник
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Коритаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Кладник. Претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 2&nbspкм југозападно од селото, каде при обработувањето на нивите се откривани темели од објекти и гробови. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според кажувањето на мештаните, најдени се монети и бронзена статуетка на богот Меркур.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069