Кокале (Колибари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кокале
археолошко наоѓалиште
Кокале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кокале
Кокале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°34′19″N 20°57′45″E / 41.57194° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.57194; 20.96250Координати: 41°34′19″N 20°57′45″E / 41.57194° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.57194; 20.96250
Основни податоци
Име Кокале
Место Колибари
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кокале е археолошки локалитет во Кичевското село Колибари. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во близината на селото, на мала височинка, каде при обработувањето на земјата мештаните откривале повеќе гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069