Калојанска Црква (Карбуница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Калојанска Црква
археолошко наоѓалиште
Калојанска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калојанска Црква
Калојанска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° СГШ; 20.97806° ИГД / 41.46417; 20.97806Координати: 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° СГШ; 20.97806° ИГД / 41.46417; 20.97806
Основни податоци
Име Калојанска Црква
Место Карбуница
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калојанска Црква е археолошки локалитет во Кичевското село Карбуница. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од неговата североисточна страна, лево од патот што води за Кичево, каде се забележуваат остатоци од мала еднокорабна црква и околу неа гробови градени од камени плочи - тип циста, поставени во правец исток-запад. При изградбата на патот биле уништени повеќе гробови во кои имало монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069