Бунаричек (Жубрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бунаричек
археолошко наоѓалиште
Бунаричек is located in Македонија
Бунаричек
Местоположба на Бунаричек во Македонија
Местоположба 41°35′12″N 21°0′37″E / 41.58667° СГШ; 21.01028° ИГД / 41.58667; 21.01028Координати: 41°35′12″N 21°0′37″E / 41.58667° СГШ; 21.01028° ИГД / 41.58667; 21.01028
Основни податоци
Име Бунаричек
Место Жубрино
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бунаричекархеолошко наоѓалиште во кичевското село Жубрино. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 700 м северозападно од селото, на блага падина што се спушта кон полето, каде по површината се забележуваат ровови од кои биле вадени камења од темелите на средновековна црква со димензии од 8 x 6 м, поставена во правецот исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069