Палатишта (Кичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палатишта
археолошко наоѓалиште
Палатишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Палатишта
Палатишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000Координати: 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000
Основни податоци
Име Палатишта
Место Кичево
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Палатишта е археолошки локалитет во Кичево. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на мала височинка што доминира над околниот терен, оддалечена околу 700 m западно од ДК „Копачка“, од левата страна на патот Кичево-Охрид, каде по површината се гледаат грамади од градежен материјал, а околу нив и фрагменти од керамички садови. Оттука потекнуваат и мермерни плочи најдени во приватна нива на жител од селото Другово.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069