Римски Гробишта (Лешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Римски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Римски Гробишта
Римски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°34′17″N 20°54′33″E / 41.57139° СГШ; 20.90917° ИГД / 41.57139; 20.90917Координати: 41°34′17″N 20°54′33″E / 41.57139° СГШ; 20.90917° ИГД / 41.57139; 20.90917
Основни податоци
Име Римски Гробишта
Место Лешница (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Римски Гробишта е археолошки локалитет во Кичевското село Лешница. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на црквата Св. Кузман и Дамјан, каде при изградбата на патот што води кон селто, во 1946/47 година биле откриени повеќе гробови, а дел од нив се гледаат и во профилот на засекот. Градени се од камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069