Чукаре (Длапкин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукаре
археолошко наоѓалиште
Чукаре is located in Македонија
Чукаре
Местоположба на Чукаре во Македонија
Местоположба 41°34′5″N 20°57′19″E / 41.56806° СГШ; 20.95528° ИГД / 41.56806; 20.95528Координати: 41°34′5″N 20°57′19″E / 41.56806° СГШ; 20.95528° ИГД / 41.56806; 20.95528
Основни податоци
Име Чукаре
Место Длапкин Дол
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чукареархеолошко наоѓалиште во кичевското село Длапкин Дол, Општина Кичево. Претставува населба од железното, хеленистичкото, римското и доцноантичкото време.Се наоѓа во непосредната близина на селото, од неговата северна страна, на висок рид што се издига над железничкиот мост и коритото на Мала Река. На врвот, кој има зарамнето плато со површина од 200 x 150 м, се зачувани остатоци од населба со одбранбен бедем ѕидан од камен и варов малтер. На површината се присутни фрагменти од керамички сaдови, градежен материјал и згура од топена железна руда. Керамиката според фактурата, изработката, типологијата и украсувањето е од различни временски и културни епохи. Наодите се чуваат во Музејот во Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069