Маркулија (Србица)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°35′17″N 21°1′51″E / 41.58806° СГШ; 21.03083° ИГД / 41.58806; 21.03083Координати: 41°35′17″N 21°1′51″E / 41.58806° СГШ; 21.03083° ИГД / 41.58806; 21.03083
Основни податоци
Место Србица
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Маркулијаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Србица. Претставува утврдена населба од железното, хеленистичкото[1] и римското време. Се наоѓа на зарамнетиот врв на ридот што се наоѓа североисточно од селото, каде се гледаат остатоци од темели на одбранбен бедем, кои се подобро зачувани на источната страна. По површината на градиштето, а посебно на падините од сите страни се среќаваат фрагменти од керамички садови, временски и културно различни, фрагменти од питоси и множество градежен материјал.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Битракова - Грозданоца, Вера (1987). Споменици од хеленистичкиот период во СР Македонија. Скопје: Филозофски факултет -УКИМ. стр. 224.
  2. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069