Св. Кузман и Дамјан (Светораче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Кузман и Дамјан
археолошко наоѓалиште
Св. Кузман и Дамјан is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Кузман и Дамјан
Св. Кузман и Дамјан
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′38″N 21°4′12″E / 41.52722° СГШ; 21.07000° ИГД / 41.52722; 21.07000Координати: 41°31′38″N 21°4′12″E / 41.52722° СГШ; 21.07000° ИГД / 41.52722; 21.07000
Основни податоци
Име Св. Кузман и Дамјан
Место Светораче
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Кузман и Дамјан е археолошки локалитет во Кичевското село Светораче. Локалитетот претставува црква од доцниот среден век. Според податоците од мештаните овој локалиет всушност се темелите на новоизградената црква „Св. Кузман и Дамјан“ која е изградена во 1885 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069