Селиште (Цер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′0″N 21°4′29″E / 41.41667° СГШ; 21.07472° ИГД / 41.41667; 21.07472Координати: 41°25′0″N 21°4′29″E / 41.41667° СГШ; 21.07472° ИГД / 41.41667; 21.07472
Основни податоци
Име Селиште
Место Цер
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во Кичевското село Цер. Претставува доцносредновековна населба. Се наоѓа источно од наоѓалиштето Црквиште, во приватна нива, каде со земјоделските работи се откривани темели од објекти. Во непосредната близина на теренот има напуштено рударско окно, што упатува на претпоставка дека се работи за мала рударска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069