Градиште (Грешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°34′29″N 20°55′53″E / 41.57472° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.57472; 20.93139Координати: 41°34′29″N 20°55′53″E / 41.57472° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.57472; 20.93139
Основни податоци
Место Грешница
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg збег


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Грешница. Претставува збег од доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069