Стар Задел (Лазаровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стар Задел
археолошко наоѓалиште
Стар Задел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стар Задел
Стар Задел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556Координати: 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556
Основни податоци
Име Стар Задел
Место Лазаровци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стар Задел или Еѓупски Дол е археолошки локалитет во Кичевското село Лазаровци. Локалитетот претставува депо на сребрени монети од римско време. Откриен бил при експлоатацијата на камен, кога во 1961 година биле пронајдени повеќе сребрени монети. Временски, монетите му припаѓаат на II-I век пред н.е. и се ковани во ковниците Дирахиум и Аполонија. Еден дел се чува и во Музејот во Кичево, додека 7 се чуваат во семејството на пронаоѓачот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069