Кршојне (Јудово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кршојне
археолошко наоѓалиште
Кршојне is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кршојне
Кршојне
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′39″N 20°52′23″E / 41.44417° СГШ; 20.87306° ИГД / 41.44417; 20.87306Координати: 41°26′39″N 20°52′23″E / 41.44417° СГШ; 20.87306° ИГД / 41.44417; 20.87306
Основни податоци
Име Кршојне
Место Јудово
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кршојнеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Јудово. Претставува рудник и топилница од средниот век. Се наоѓа на околу 3&nbspкм западно од селото, каде на десниот брег на долот се забележуваат остатоци од експлоатација на руда и множество згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069