Прејди на содржината

Црква (Стрелци)

Координати: 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° СГШ; 21.03583° ИГД / 41.53694; 21.03583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква

Карта

Местоположба 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° СГШ; 21.03583° ИГД / 41.53694; 21.03583
Основни податоци
Место Стрелци
Општина Кичево
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во кичевското село Стрелци. Претставува утврдена црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на североисточниот крај на селото, на околу 200–300 м северно од новата џамија, каде по површината се забележуваат гробови од камени плочи со насоченост исток-запад. Во источниот дел на теренот има темели, дебели 0,50 м, од црква со димензии од 6 × 4 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069