Св. Ѓорѓи (Орланци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Ѓорѓи
археолошко наоѓалиште
Св. Ѓорѓи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Ѓорѓи
Св. Ѓорѓи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′12″N 21°2′21″E / 41.50333° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.50333; 21.03917Координати: 41°30′12″N 21°2′21″E / 41.50333° СГШ; 21.03917° ИГД / 41.50333; 21.03917
Основни податоци
Име Св. Ѓорѓи
Место Орланци (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Ѓорѓи е археолошки локалитет во Кичевското село Орланци. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од неговата северна страна, каде што се издига височинката Краста. На врвот се наоѓаат остатоци од темели на објект со димензии од 4 х 5 метри, граден од делкани камења. Мештаните го сметаат за култно место и до ден-денес останала традицијата тука да се палат свеќи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069