Околината на Кичево (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Околината на Кичево
археолошко наоѓалиште
Околината на Кичево is located in Археолошки локалитет во Македонија
Околината на Кичево
Околината на Кичево
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000Координати: 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000
Основни податоци
Име Околината на Кичево
Место Кичево
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Околината на Кичево е археолошки локалитет во Кичево. Локалитетот претставува средновековно депо на монети. Според извештаите на Балдуин Сарија, во 1921 година во околината на градот биле најдени сребрени средновековни монети од кои 303 динари од 14 век, 2 венецијански гроша и 41 српски фалсификат на венецијански грошеви. Монетите се чуваат во Народниот музеј во Белград.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069