Кржалица (Карбуница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кржалица
археолошко наоѓалиште
Кржалица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кржалица
Кржалица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° СГШ; 20.97806° ИГД / 41.46417; 20.97806Координати: 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° СГШ; 20.97806° ИГД / 41.46417; 20.97806
Основни податоци
Име Кржалица
Место Карбуница
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кржалица е археолошки локалитет во Кичевското село Карбуница. Локалитетот претставува хеленистичка населба и доцноантичка некропола. Се наоѓа на околу 700 m североисточно од селото, во приватни ниви, каде при обработувањето на земјата се наидувало на темели ѕидани од кршен камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а наместа се забележуваат и гробни конструкции од камени плочи. Според кажувањето, во еден од гробовите биле најдени меч, копје и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069