Латинска Црква (Осој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латинска Црква
Латинска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139Координати: 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139
Основни податоци
Име Латинска Црква
Место Осој (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латинска Црква или Митрина Нива е археолошки локалитет во Кичевското село Осој. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 2 km западно од селото, од десната страна на патот, каде се откриени темели од стара црква. Наспроти нив, лево од патот се гледаат гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069