Сина Вода (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сина Вода
археолошко наоѓалиште
Сина Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сина Вода
Сина Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′21″N 20°56′31″E / 41.53917° СГШ; 20.94194° ИГД / 41.53917; 20.94194Координати: 41°32′21″N 20°56′31″E / 41.53917° СГШ; 20.94194° ИГД / 41.53917; 20.94194
Основни податоци
Име Сина Вода
Место Раштани (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сина Вода е археолошки локалитет во Кичевското село Раштани. Локалитетот претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500 m североисточно од селото, на простор од 1 ha, обраснат со дабова шума, каде има грамади од кршен камен, а наместа се гледаат темели од објекти. Во нивите што се непосредно до локалитетот, според кажувањето на локален селанец, со орањето биле откривани гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069