Поличица (Староец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Поличица
археолошко наоѓалиште
Поличица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Поличица
Поличица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′42″N 21°3′20″E / 41.46167° СГШ; 21.05556° ИГД / 41.46167; 21.05556Координати: 41°27′42″N 21°3′20″E / 41.46167° СГШ; 21.05556° ИГД / 41.46167; 21.05556
Основни податоци
Име Поличица
Место Староец
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Поличица е археолошки локалитет во Кичевското село Староец. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, на блага падина што се спушта кон полето и коритото на реката Треска, во приватна нива, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и множество кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Селиште - населба од доцноантичко време;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069