Добра Вода (Папрадиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добра Вода
археолошко наоѓалиште
Добра Вода is located in Археолошки локалитет во Македонија
Добра Вода
Добра Вода
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′53″N 21°1′36″E / 41.64806° СГШ; 21.02667° ИГД / 41.64806; 21.02667Координати: 41°38′53″N 21°1′36″E / 41.64806° СГШ; 21.02667° ИГД / 41.64806; 21.02667
Основни податоци
Име Добра Вода
Место Папрадиште (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Добра Вода е археолошки локалитет во Кичевското село Папрадиште. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа над селото, каде има висок рид со доминантна положба, кој мештаните го нарекуваат уште и Св. Пантелејмон. На зарамнетиот врв се наоѓаат грамади од градежен материјал и одвај забележливи темели од одбранбен бедем.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069