Латинска Црква (Црвивци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латинска Црква
Латинска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′32″N 20°59′8″E / 41.55889° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.55889; 20.98556Координати: 41°33′32″N 20°59′8″E / 41.55889° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.55889; 20.98556
Основни податоци
Име Латинска Црква
Место Црвивци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латинска Црква е археолошки локалитет во Кичевското село Црвивци. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на ридот Чука, кој е обраснат со шума, и се наоѓа на северната страна на селото, каде има остатоци од темели на црква чии димензии не можат да се одредат. Овде во 1923 година мештаните ископале депо на српски сребрени монети со претстави на кралот Милутин и царот Урош.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069