Грамада (Челопеци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Македонија
Грамада
Местоположба на Грамада во Македонија
Местоположба 41°28′21″N 21°1′42″E / 41.47250° СГШ; 21.02833° ИГД / 41.47250; 21.02833Координати: 41°28′21″N 21°1′42″E / 41.47250° СГШ; 21.02833° ИГД / 41.47250; 21.02833
Основни податоци
Место Челопеци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Челопеци. Претставува вила рустика од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од источната страна, во северниот дел на блокот на стопанството „Кру¬шино“, каде се гледаат грамади од градежен материјал. Меѓу него се издвојуваат повеќе обработени парчиња од обичен камен и црвеникав мермер. Според кажувањето на мештаните, биле најдени и плочи со натписи. По површината има фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069