Дирек (Миокази)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дирек
археолошко наоѓалиште
Дирек is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дирек
Дирек
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194Координати: 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194
Основни податоци
Име Дирек
Место Миокази
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дирек е археолошки локалитет во Кичевското село Миокази. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа јужно од локалитетот Градиште, поточно од неговото подножје до патот Кичево-Брод, каде по површината на нивите се среќава множество градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069