Раковце (Стрелци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раковце
археолошко наоѓалиште
Раковце is located in Археолошки локалитет во Македонија
Раковце
Раковце
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° СГШ; 21.03583° ИГД / 41.53694; 21.03583Координати: 41°32′13″N 21°2′9″E / 41.53694° СГШ; 21.03583° ИГД / 41.53694; 21.03583
Основни податоци
Име Раковце
Место Стрелци (село)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Раковце е археолошки локалитет во кичевското село Стрелци. Локалитетот претставува утврдена црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на селското училиште „Милто Гура“, каде при поставувањето на дворната ограда биле откриени темеи од објект и околу него повеќе гробови градени од камени плочи. Веројатно се работи за остатоци од црква со некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069