ОУ „Милто Гура“ - Стрелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Милто Гура“

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Милто Гура
Нас. место: Стрелци
Адреса: с. Стрелци
Основни информации
Директор: Кујтим Касами
Број на ученици: 175 (2019/20)
Настава на: албански
Контактни информации
Мреж. место shfqmiltogurra.edu.mk
Е-пошта milto.gurra@yahoo.com
Телефон (045) 256-616
Факс (045) 256-616

Основно училиште „Милто Гура“ (официјално: Основно општинско училиште „Милто Гура“ - Стрелци; скратено: ООУ „Милто Гура“) — централно основно училиште во селото Стрелци. Училиштето се наоѓа во горниот дел на селото Стрелци.

Денес, училиштето е именувано по албанскиот писател Милто Гура додека во минатото училиштето го носело името Маршал Тито.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Одбојкарско игралиште во училишниот двор

Објектот на централниот објект на училиштето се наоѓа во горниот дел на селото Стрелци.

Историја[уреди | уреди извор]

Централното училиште во Стрелци поседува објект од 1936 година, кој бил обновен во 2002 година со средства од швајцарската амбасада во Македонија, како и од самите жители на Стрелци и Гарани.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.[3]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето спаѓаат:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“ (PDF). Службен весник. Посетено на 2021-01-13.
  2. 2,0 2,1 „ГОДИШНА ПРОГРАМА За Учебната 2016/2017 година“ (PDF). Општина Кичево. Посетено на 2021-01-13.
  3. „Во Кичево нема пари за нафта и струја за училиштата, ама има за плати за превработеноста со наставници и хаусмајстори“. МКД.мк. Посетено на 2021-01-13.

Координати: 41°32′20.71″N 21°00′04.29″E / 41.5390861° СГШ; 21.0011917° ИГД / 41.5390861; 21.0011917