Св. Богородица (Карбуница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° N; 20.97806° E / 41.46417; 20.97806Координати: 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° N; 20.97806° E / 41.46417; 20.97806
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Карбуница
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Карбуница. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 800 метри под селото, на мала височинка обрасната со густа шума, каде се забележуваат темели од мала еднокорабна црква која, според мештаните, била посветена на Св. Богородица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069