Дреновска Нива (Раштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дреновска Нива
археолошко наоѓалиште
Дреновска Нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дреновска Нива
Дреновска Нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′21″N 20°56′31″E / 41.53917° СГШ; 20.94194° ИГД / 41.53917; 20.94194Координати: 41°32′21″N 20°56′31″E / 41.53917° СГШ; 20.94194° ИГД / 41.53917; 20.94194
Основни податоци
Име Дреновска Нива
Место Раштани (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дреновска Вода е археолошки локалитет во Кичевското село Раштани. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа западно од селото, во приватна нива, каде соптвеникот орајќи ја својата нива, открил темели од објект и околу нив гробови градени со камени плочи. Можеби се работи за темели од мала црквичка и некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069