Св. Антониј (Бигор Доленци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ова е статија за археолошкиот локалитет во Бигор Доленци, за истоимената селска црква видете тука
Св. Антониј
археолошко наоѓалиште
Св. Антониј is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Антониј
Св. Антониј
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′8″N 21°0′0″E / 41.48556° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.48556; 21.00000Координати: 41°29′8″N 21°0′0″E / 41.48556° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.48556; 21.00000
Основни податоци
Име Св. Антониј
Место Бигор Доленци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Антониј е археолошки локалитет во Кичевското село Бигор Доленци. Локалитетот претставува населба од бронзеното време. Се наоѓа во атарот на селото, југоисточно од црквата Св. Антониј, покрај патот Кичево-Македонски Брод, каде по површината на една бигорна тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и коска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069