Прејди на содржината

Црква „Св. Антониј“ - Бигор Доленци

Координати: 41°28′54.29″N 20°59′43.47″E / 41.4817472° СГШ; 20.9954083° ИГД / 41.4817472; 20.9954083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Антониј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°28′54.29″N 20°59′43.47″E / 41.4817472° СГШ; 20.9954083° ИГД / 41.4817472; 20.9954083
Место Бигор Доленци
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Антониј
Изградба 1865
Архитектонски опис

Свети Антониј — селска црква во кичевското село Бигор Доленци, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на рид над регионалниот пат Кичево-Македонски Брод, веднаш над самото вртење за патот кон селото Бигор Доленци и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во близина на денешното село Бигор Доленци. Сместена е во непосредна близина на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Била изградена во втората половина на XIX век[2] или поточно во 1865 година.[3]

На почетокот на март 2012 година, црквата била мета на кражба, при што биле украдени пари и 10 икони.[4]

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Иконостас

[уреди | уреди извор]

Иконостасот е дело на резбари од селото Лазарополе.[3]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 27.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2020-11-09.
  4. „Ограбена црквата во кичевско Бигор Доленци“. Сител. 12 март 2012. Посетено на 2012-03-12.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]