Преображение (Козичино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преображение
археолошко наоѓалиште
Преображение is located in Археолошки локалитет во Македонија
Преображение
Преображение
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′58″N 21°5′22″E / 41.53278° СГШ; 21.08944° ИГД / 41.53278; 21.08944Координати: 41°31′58″N 21°5′22″E / 41.53278° СГШ; 21.08944° ИГД / 41.53278; 21.08944
Основни податоци
Име Преображение
Место Козичино
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Преображение е археолошки локалитет во Кичевското село Козичино. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069