Рашо Ливада (Лазаровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рашо Ливада
археолошко наоѓалиште
Рашо Ливада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рашо Ливада
Рашо Ливада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556Координати: 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556
Основни податоци
Име Рашо Ливада
Место Лазаровци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рашо Ливада е археолошки локалитет во Кичевското село Лазаровци. Локалитетот претставува депо на монети од средниот век. Се наоѓа во приватна нива, каде во 1936 година е најдено депо на средновековни српски монети кои денес се чуваат кај приватен колекционер од селото Лазаровци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069